الکامپ 2017 در تابستان برگزار می شود

۲۳ اسفند ۱۳۹۵
بیست و سومین نمایشگاه الکامپ 30 تیر تا دو مرداد سال 1396 برگزار خواهد شد
به گزارش روابط عمومی سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور، ناصر علی سعادت رئیس سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور با اعلام این خبر، گفت: پیرو مذاکرات انجام‌شده با وزارت صنعت، معدن و تجارت و وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، درخواست دیرینه صنف و صنعت فناوری اطلاعات و ارتباطات در خصوص تغییر زمان برگزاری نمایشگاه سرانجام محقق شد و الکامپ سال آینده تابستان برگزار می‌شود. 
او افزود: با اعمال تغییر در زمان برگزاری کل فضای نمایشگاه بالغ بر 60 هزار مترمربع نیز به‌طور کامل به الکامپ اختصاص خواهد یافت و به‌این‌ترتیب دومین خواسته صنف نیز برآورده شد.
 سعادت با اشاره به مزیت‌های تغییر زمان و افزایش فضای برگزاری الکامپ، خاطرنشان ساخت: برگزاری نمایشگاه در تابستان که مدارس تعطیل هستند، چالش ترافیک را برطرف می‌سازد. همین‌طور آب‌وهوای مساعد، امکان استفاده از پتانسیل‌های فضای باز را مهیا می‌سازد. افزایش متراژ محدودیت‌های ما برای اختصاص فضای بزرگ‌تر به استارتاپها را رفع می‌کند و برای الکامپ آینده می‌توانیم فضای بیشتر با مشارکت تعداد بیشتری از استارتاپها داشته باشیم. بخش الکام گیمز هم در سال آینده می‌تواند در فضای بزرگ‌تری برپا شود.
رئیس سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور، به چالش‌های برگزاری نمایشگاه در نیمه اول سال اشاره کرد و افزود: زمان کوتاهی تا برگزاری نمایشگاه در پیش داریم اما اگر به دنبال حل این مسئله هستیم یک بار برای همیشه باید سختی تحمل شود تا به روال عادی تبدیل شود.

لزوم کسب مجوز کسب‌وکارهای اینترنتی از سازمان
سعادت در ادامه نشست به فعالیت کسب‌وکارهای تجارت الکترونیک در فضای مجازی و مرجع صدور مجوز آن‌ها اشاره کرد و گفت: در قانون نظام صنفی ماده 87 آمده، آیین‌نامه‌ای برای فعالیت کسب‌وکارهای فضای مجازی تهیه شود. همچنین در ماده دو ذکرشده، این قانون شامل اصنافی که دارای قانون خاص هستند، نمی‌شود. بنابراین طبق قانون مصوب مجلس، سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور عهده‌دار فعالیت‌هایی است که در صنعت ICT حضور دارند و این اصناف مجوز فعالیت‌هایشان را باید از سازمان بگیرند.
سعادت همین‌طور در پاسخ به این سوال که چه فعالیتی مربوط به سازمان نظام صنفی رایانه‌ای و ICT می‌شود؟! تشریح کرد: تجارتی که به‌صورت سنتی فعال است و از صنعت ICT به‌عنوان ابزار توسعه و به‌روزرسانی کسب‌وکارش استفاده می‌کند، مرتبط با سازمان نظام صنفی رایانه‌ای نیست و باید تحت پوشش اتحادیه مربوط به خود کار کند. اما پدیده‌ها و کسب‌وکارهایی امروز ظاهر شدند که با بهره‌مندی از تکنولوژی و فضای مجازی تجارت جدیدی را راه‌اندازی کرده‌اند؛ این‌ها اگر سایت یا اپلیکیشن¬شان دچار اختلال شود، ورشکست می‌شوند. این گروه کاملا با حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات مرتبط بوده و باید از سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور مجوز بگیرند.
او با تاکید بر اینکه برای هر کسب‌وکار جدید و نوآورانه‌ای نمی‌توان اتحادیه ایجاد کرد، افزود: امروز موضوع حمل‌ونقل مطرح است و در آینده ممکن است کسب‌وکارهای دیگری این وضعیت را پیدا کنند، فرصت سازمان نظام صنفی رایانه‌ای برای گذراندن این شرایط و دریافت مجوزها مناسب است تا در یک اقدام کارشناسی وضعیت مسائلی ازاین‌دست مشخص شود.
رئیس سازمان صنفی رایانه‌ای خاطرنشان کرد: هر کس در صنعت ICT فعالیت می‌کند، پیش از اینکه حوزه تخصصی خود را مشخص کند، باید از سازمان نظام صنفی رایانه ای استان مربوط به خود مجوز فعالیت بگیرد.
سعادت با اشاره به جلسات برگزارشده با شورای عالی فضای مجازی درباره کسب‌وکار تجارت الکترونیک بیان کرد: دولت بخش خصوصی و شورای عالی فضای مجازی اقداماتی را در جهت تسهیل فعالیت‌های تجارت الکترونیک انجام می‌دهند. همچنین ساماندهی فعالیت‌های تجاری و تولید مجاز در صنعت رایانه به ما مربوط است و در بدنه سازمان نصر بیش از ۱۳۰۰۰ عضو وجود دارد و مردم نیز باید دقت کنند که به کسب‌وکارهای غیرمجاز مراجعه نکنند.
او در پاسخ به سوال خبرنگاری در خصوص ادغام نمایشگاه‌های الکامپ و تلکام نیز توضیح داد: صورت‌جلسه‌ای با حضور سازمان و شرکت سهامی نمایشگاه‌ها و نمایندگان وزارت ICT و مجری تلکام تهیه‌شده و همه موافق هستند، این دو نمایشگاه کنار هم قرار گیرند. مقرر است این اتفاق برای سال ۱۳۹۷ بیفتد البته با توجه به برگزاری الکامپ در تابستان ۱۳۹۶ اگر مجری تلکام بتواند این نمایشگاه را زودتر برگزار کند نیز برای آن هماهنگی ایجاد خواهد شد.
رئیس سازمان نظام صنفی رایانه ای در پایان با اشاره به برنامه های سال آینده سازمان، گفت: یکی از مهمترین برنامه های سازمان، به روزرسانی آیین نامه مصوب هیات وزیران بعد از 12 سال است تا صنف رایانه ای چارچوبهای قانونی خود را طبق آن به روزرسانی کند.